Om Tävlingen

Om Sportfish Masters / Gädd-SM 2013

Allmänt

Sportfish Masters 2013 är det officiella Svenska Mästerskapet i gäddfiske, Gädd-SM.
Våra partners är Sportfiskarna och Svenska Gäddklubben.

Samtliga deltagare i teamet måste vara medlemmar i Sportfiskarna för att få tävla.
Det går att teckna medlemskap på plats - vi väntar på beslut om Sportfiskarna kan ge våra deltagare rabatt.

Det kostar 250kr inkl moms per person att ställa upp i ett kval, samt 250kr inkl moms per person att slåss i finalen om teamet kvalar.
Deltagaravgiften går till Sportfish Masters, Värdbutik, Sportfiskarna och Svenska Gäddklubben.
Mat (frukost och middagar) i finalen är valfritt tillval och bokas separat hos oss. Mer info närmaste veckan.

Anmälningsavgiften betalas till vårt bankgiro 685-2529 efter anmälan på sajten. Team garanteras plats först när full betalning erlagts för hela teamet. Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren. 10 team per kval går vidare till final, det innebär maximalt 160 team i finalen!

Regelverk

Det är samma regler för alla tävlingar oavsett ort och datum - och eftersom sportfiske är en ädel sport i prestigens förtecken så behöver vi väl knappast nämna att både deltagare och fångst kan diskvalificeras om vi upptäcker att någon skamfullt nog nedlåtit sig till att spela fulspel.
Läs mer på sidan Regler

Fika ingår

Värdbutiken bjuder på enkel fika.

Feedback

Vi vill att det ska vara både spännande och kul att delta i Sportfish Masters, så om ni har några ideer till oss så vill vi gärna höra dom på .(JavaScript must be enabled to view this email address).
Vi vill också veta om du uppskattade tävlingen, om du saknade något, eller om du rent utav tycker att något kunde ha skötts annorlunda.

Efter varje avslutad deltävling har vi ett feedback-moment där vi vill höra dina åsikter så att vi kan lära och bli bättre. Vi tar tacksamt emot feedback på .(JavaScript must be enabled to view this email address).

Gemensamt kan vi göra Sportfish Masters till den bästa sportfisketävlingen i landet!

Kvaltävlingar SM 2013

Våromgång;
2013-04-20 Karlskrona - Blekinge skärgård
2013-04-27 Gävle - Gävle skärgård
2013-04-28 Enköping - Mälaren
2013-05-04 Oskarshamn - Figeholm
2013-05-05 Mariefred - Mälaren
2013-05-25 Värnamo - Vidöstern
2013-06-08 Göteborg - Sävelången
2013-06-09 Huskvarna - Södra Vixen


Höstomgång;
2013-08-24 Karlskrona - Blekinge skärgård
2013-08-25 Huskvarna - Ej fastställt!
2013-08-31 Gävle - Gävle skärgård
2013-09-01 Enköping - Mälaren
2013-09-07 Göteborg - Sävelången
2013-09-08 Mariefred - Mälaren
2013-09-21 Värnamo - Vidöstern
2013-09-28 Oskarshamn - Figeholm

Final SM 2013

2013-10-11 Obligatorisk deltagarmiddag och genomgång - Mälaren
2013-10-12 FINALDAG - Mälaren

Laddar karta...



KVALADE TEAM  

Team PFC2#1
Conny Sveijer
Per Hyenstrand
Joakim Malmström
team fish on#2
tomas nyberg
mattias thoren
christer bengtsson
Den onde, den gode, den fule#3
Mikael Udéhn
Markus Udéhn
Anton Berglund
team hallarum#4
Ola Kråksberg
Tommy Pettersson
The Fellows...#5
Magnus Davidsson
Mikael Sandberg
Suomela.se#6
Pierre Westin
Tommy Suomela
Patrick Holmström
Skarvfritt#7
Thomas Eriksson
Peder Norberg
Peter Puhakka
Team Ett Gäddra Liv#8
Christoffer Larsson
Bo Larsson
Eric Lewenhaupt
Team Uptracer#9
Eric Dahlberg
Douglas Dahlberg
Alexander Gustafson
Team Karlstad Fiske & Fritid#10
Robin Andersson
Daniel Warg
Team G11#11
Martin Odenhäll
Tomas Trollregn
Kent Sundin
Pike On Fly#12
Robin Nödbak
Tommy Redenkvist
Team MSF#13
Henrik Nilsson
Fredrik magnusson
Benny Hamlet
Team Bengtsson#14
Richard Kullmer
Christan Fridh
Elias Andersson
TEAM Slan 2#15
Mikael Alm
Johan Öhman
Karl Cederblad
Team Highland Predators#16
Tommy Eriksson
Fredrik Svärd
Snape Extraction#17
Rasmus Lindblad
Robin Höglander
Kim (Asplövet) Loob Almbratt
TEAM GÖTA ÄLV#18
Fredrik Aremyr
Jarmo Kuisma
Tero Paakki
Team Tajtlajn#19
Robert theil
Anders Johansson
Andreas Kalmlund
Sportfiskebutiken Tajtlajn#20
Andreas Mattson
Christian Mattsson
Daniel Eriksson
Team Mojoboats West#21
Rasmus Ljungqvist
Arne Zachrisson
Jonathan Holmström
TEAM MOPIKE/KLINTEBACK#22
Oskar Wilnersson
Kristoffer Klinteback
Jens Klinteback
Gäddstaun 1#23
Viktor Moberg
Jesper Larsen
Karlskrona Marin#24
Johan svensson
Ove Rickardsson
Nils andersson
Gäddstaun (2)#25
Tobias Petersson
Jimmie Törnström
Team Karlstad Fiske & Fritid 2#26
Robin Andersson
Mattias Epperlein
Jonatan Westlund
Team SÅINIVASSEN#27
Krister Lundgren
Dennis Holmberg
Joakim Mörtzell
predatorfiske.se#28
Anders Thomasson
Martin Hansson
Tim Hartler
FC Fishing#29
Fredrik Klingstål
Conny Berg
Gösta Skog
Team Slirbroms#30
Måns Adler
Hannes Ahlgren
Team Husky#31
Kim Fogelberg
Victor Ekström
Team Bösgädda#32
Emil Didriksson Heinänen
Alexander Nielsen Tejned
Johan Olausson
Vgd pike performance#33
Fredrik Stålknapp
Joakim Svenningsson
Daniel nordquist
Team KFT#34
Ludvig Johansson
Kevin Nilsson
Fiskejunkies#35
Fredrik Gren
Joel Lagerqvist
Conny Mohlin
Italion stallions#36
Christian Hillgren
Henrik Mazzanti
Anders Lif
Mojoboats-Oldtimers#37
Kenneth Karlsson
Fredde Bolin
Göran Ekstrand
Team Jerky#38
Sebastian Dareskog
Erik Brusbäck
Kim Erikson
Team Tre Krokar 2#39
Rickard Edvinsson
Andreas Peterson
Mikael Westerberg
Team Berras#40
Curre Avasjö
Ivar Gustavsson
Team Ett Gäddra Liv 2#41
Christoffer Larsson
Bo Larsson
Niklas Larsson
Gothia Pike 3#42
Joni Lindqvist
Dennis Grube
Rikard Hallström
Mälaren Lures 1#43
Magnus Ström
Fredrik Ohlsson
TEAM AL#44
Alexander Ek
Linus Almqvist
GefleProfish.se Team3#45
Freddie Nurmi
Bo Eliasson
Per Noreen
Fanatic Jerkers#46
Christian Chippe Jansson
Esko Lautensack
Gunnar Gustafsson
Team GTC / mangesfiske.se#47
Christer Olsson
Göran Hjelm
Magnus Anegrund
Team Mälardalens sportfiske#48
Clas Ericsson
Mattias Sunefjord
Jussi Rosvall
Team taskmört#49
patrik virenius
krister berggren
kristoffer oleg jotorp
byfånar#50
Alex Jansson
Johan Tygesén
PFC 1#51
Fredrik Svensson
Jörgen Svensson
Johan Persson
Team Raubtier#52
Peter Idås
Joakim Wedemo
TPT#53
Ted Grönlund
Peter Frank
Tomas Elmnert
Team Pulvermos#54
Victor Kniif
Victor Jönsson
Team Mörtfödd#55
Mikael Wahlberg
Christian Mulari
Fredrik Wikström
Gothia Pike 4#56
Joni Lindqvist
Rikard Hallström
John Hedin
Övrigt Avfalls Fiskesektion#57
Rickard Brink
Fredrik Brink
Ola Andersson
Söder Sportfiske#58
Lasse Lano Norgren
Micke Nilsson
Henke Sandahl
Den gode, den onde, den fule#59
Mikael Udéhn
Anton Berglund
Håkan Nordberg
Sportfish Basterds#60
Markus Udéhn
Björn Enenge
Håkan Jernehov
Ekerö PikeBoys#61
Fredrik Näslund
Thomas Ålander
Mattias Ekström
Team Svärdfisk 2#62
Pontus Svärd
Pekka Svärd
Filip Johansson
Team Fishbone 2#63
Jussi Rosvall
Patric Lindblom
Rickard Eckebring
Bitter#64
Rasmus Lindblad
Kim "Asplövet" Loob Almbratt
TEAM RILLE HOT SUGAR#65
Rikard Sundvall
Håkan Grahn
Conny Friman
Savage Gear SWE#66
Patrik Carlsson
Lasse Karlsson
Ulf Wallin
WEZZLAN#67
Johan Jansson
Fredric Henriksson
Lurehunter&son#68
Eitan Ben-Yaacov
Noam E.
Smells fishy#69
Billy Lindqvist
Magnus Söderberg
Mattias Hell
Team Tre Krokar 3#70
Erik Antonsson
Jonathan Leding
Robin Sjöstedt
Team PFC#71
Conny Sveijer
Per Hyenstrand
Fredrik Svensson
Team HappyAngler 2 (final)#72
Jani Markuksela
Thomas Thörnberg
Team Gedda#73
Roger Hellström
Peter Hultenius
TEAM SLAN 2#74
Mikael Alm
Johan Öhman
Karl Cederblad
Den gode den fule#75
Mikael Udéhn
Anton Berglund
Team Bore#76
Andreas Dahlquist
Mattias Karlsson
SPORTFISH / Team Rispect#77
Patrick"Persa"Persson
Roger"Thellan"Thelander
Team Tre Krokar 4#78
Erik Antonsson
Fredrik Karlsson
Robin Sjöstedt
Esox Venator#79
Niklas Höög
Viktor Larsson
Mattias Granlund
The Mojo Boats 2#80
Jonas Karlsson
Robert Bertrand
Stefan Rudberg
Team Armagäddon 1#81
Nicklas Hilmersson
Sisse Strand
Tomasz Andersson
Team Armagäddon 2#82
Andreas Nilsson
Henric Sandeen
Team Löjrom#83
Jerry Petersson
Hampus Westin
Conny Lövgren
Gäddstaun (3)#84
Tobias petersson
Viktor axelsson
Jimmie Törnström
Team Mouse#85
Tony Andersson
Andreas Andersson
TEAM MOPIKÉ#86
Oskar Wilnersson
Mikael Abrahamsson
Kristoffer Klinteback
Team Tourettes#87
Henrik Andersson
Simon andersson
Nybban pikers 3#88
Josef Algotsson
Safet Vinca
Team Mojoboats#89
Tobias Franstam
Christan Robersson
Anders Ohlin
TEAM ESOXARNA#90
Jörgen Karlsson
Ingmar Svensson
Team Tre Krokar#91
Erik Antonsson
Rickard Edvinsson
Michael Boström
Team Karlskronafiske#92
Viktor Vestergård
Håkan Björk
Willy Björk
Nybban Pikers 1#93
Conny Edenstrand
Verdi Vinca
Jack & Ebb#94
Anders Mortier
Martin Stålhammar
Team Syltrygg#95
Erik Rehn
Andreas Jakobsson
Team Galtarna#96
Magnus Olsen
Marcus Abrahamsson
GefleProfish.se Team1#97
Anders Westring
Mattias Forsberg
Jonas Byman
Team Mix Fishing#98
Pelle Johansson
Hugo Juhlin
OutbackFishing.se#99
Lars Ljunggren
Fredrik Stjernholm
Andreas Frans
Team Driftwood 1#100
Christopher Ehnemark
Daniel Ehnemark
Andreas Cambrand
GefleProfish.se Team2#101
Nicklas Elffors
Niclas Otter
Tobias Velander
Team Red Tiger#102
Robert Lilja
Mark Holegård
Team DeKis#103
Daniel Mickelsson
Kalle Stenhammar
Team Ace Of Pikes#104
Robin Lindberg
Sebastian Åkerman
Johan Eriksson
Team JW Lures#105
Daniel Granholm
Erik Andersson
TEAM HAUKI#106
jari halkonen
henrik östman
Daniel Beausang
BoC Fishing#107
Mikael Öberg
Hans Djupsjöbacka
Team Slips#108
Magnus Holtmar
Rasmus Grebacken
Team Tail/Ribatex#109
Jonas Lilja
Richard Richardsson
Michael Evans
TEAM KNICKEDICKERNA#110
Robin Klintefalk
Juha Kaukonen
Team Berzerk 1#111
Marcus Östhem
kristoffer Sigurdsson
Team Armagäddon#112
Niklas Hilmersson
Andreas Nilsson
Christian "sisse" Strand
Team Pikenuts/Fiskenyheter#113
Niclas Lahti
Tim Sörensen
Egron Nilsson
Team Pike Error#114
Andreas Malm
Anders Gårdlöv
Nybban Pikers 4#115
Stefan Svensson
Jesper Svensson
Verdi Vinca
Munterjerkarna#116
Martin Udd
Johan Udd
Mikael Lindqvist
Team Pike Busters#117
Dennis Zetterberg
Mickael Nilsson
Petter Lindström
Team - SÅINIVASSEN#118
Krister Lundgren
Dennis Holmberg
Team Lusox#119
Patrik Pihl
Christian Nilsson
Team Von Gedda of Baltik Heroes#120
Roger Hellström
Thomas Björklund
Mattias Jansson
Team Mojoboats Featuring Mo Pikes#121
Anders Ohlin
Oskar Wilnersson
Söderssportfiske 1#122
Lasse Lano Norgren
Micke Nilsson
Rille Sundvall
Team 2 Glada ft. Colving#123
David Jansson
Daniel Isaksson
Mikael Colving
Team Brochet#124
Göran Filipsson
Thomas Classon
Lars Berglund
Team Mojoboats/Lowrance#125
Tobias Fränstam
Alexander Neidestam
Team Byfåne#126
Fredrik Persson
Alexander Johnson
Björn Persson
CWC Fishing Team#127
Danne Ericsson
Vassmackan Finnen Ögren
Håkan BB Blomgren
Team Enköpings Predatorfiskeklubb#128
Daniel granholm
Hugo juhlin
Joachim Gustafson
Team Pilot#129
Josef Pilot
Joel Pilot
Team Shit i Helvetet!#130
Lill-Lasse Bergström
Sebastiaan Makkinje
Andreas Utte Elveberg
Team Happy Angler#131
Kristian Keskitalo
Tuomas Hutri
Antti Heinonen
Den onde, den gode, den fule 2#132
Mikael Udéhn
Anton Berglund
Björn Enenge
Gothia Pike#133
Joni Lindqvist
John Hedin
TEAM WEZZLAN#134
Johan Jansson
Fredric Henriksson
Team Rispect Sweden#135
Patrik "Persa" Persson
Roger "Thellan" Thelander
Robban "Morsan" Andersson
Newbridge Fishing Team 2#136
Marcus Jansson
John Karlsson
MAD-Fishing#137
Mikael Andersson
Mats Brandin
Daniel Andersson
TEAM SLAN#138
Mikael Alm
Johan Öhman
{js_onload}