Senaste nytt

Finalvideo 2015

4 Nov 2015 13:56

Och vinnarna är...!

24 Oct 2015 21:20

Se vinnarna på sidan Resultat.

Stort grattis alla vinnare!

Vi jobbar på att få upp det kompletta resultatet med samtliga placeringar.

Finalinfo

13 Oct 2015 15:21

1. Observera fiskeförbudet från torsdag den 22/10 2015 kl 00:01.
2. Alla team startar i vattnet utanför Scandic i Karlskrona (grön markör),
3. Extra ramp med trailerplats finns på Dragsö Camping (brun markör).
4. Anmäl och checka in ditt team.
5. Kamera/Mobil/Minneskort skall vara tomt.


För hela kartan se sidan Plats

Hej Alla SM i Gädda - Sportfish Masters deltagare och välkomna tillbaka.

22 Aug 2015 15:06

Nu är vi på gång igen och vi startar höstomgången på Åland kommande helg.
Battle of the Baltic går samma helg så passa på att boka transport och hotell som har tänkt att åka över.

Finalen börjar närma sig så se till att planera i god tid och kämpa på för er som ej tagit er vidare!

Tilläggsinformation om vattenavgränsningar på finalen kommer i vekcna då denna fråga har kommit från finalister som skall provfiska innan.
Dock påminner vi om att det är fiske förbud från och med torsdag 22/10 2015 00:01
Blekinge skärgård gäller men exakta linjer kommer inom kort så att inget missförstånd kan ske.

Sommarhälsning

7 Jul 2015 11:38

Efter förra helgens kval vilket var den 14:e i ordningen så har vi avverkat våromgången med 265 startande team och 125 team som kvalat sig vidare till finalen 24:e oktober i Karlskrona.

Tack alla team för drivet och allt åkande, tack alla Sponsorer!

Vi syns snart igen!

Håll utkik på Ålandskvalet och Battle of the Baltic som går samma helg och plats.
In och anmäl ert team i god tid!

Trevlig fortsatt sommar.

Dagens vinnare: Hva Fishing Team, 433 cm.

Resultat inlagt »

14 Jun 2015 21:56

Gå till sidan Resultat

Tack alla deltagare till kvalrekord i antal team och grattis alla finalister!

Ett särskilt tack till dagens värd Kurres Fiskeshop.

Klicka på bilden för att läsa hela inlägget

Morgonbilder »

14 Jun 2015 08:43

Lite bilder från morgonen

Klicka på bilden för att läsa hela inlägget

Då är vi igång!

14 Jun 2015 08:01

Då är SM-kvalet igång!

Följ teamens liverapportering från Landsjön under dagen på sidan Live.

FIskekort och parkering

12 Jun 2015 16:32

Man kan köpa fiskekort på plats kontant eller via iFiske på http://www.ifiske.se/fiskekort-landsjon.htm

Försök att parkera bil med trailer på badplatsparkeringen - med tanke på att det blir många team så kan det bli smått rörigt; så se till att parkera vettigt!

Längsta fisk, 109cm

Längsta fisk på första tävlingen »

17 May 2015 20:14

Stort grattis Cristoffer Collander i Team Gäddjollen för längsta fisk på kvalet i Mariefred 17 maj!

Teamet tog kvalets fjärdeplats med 388cm och det är första gången dom ställer upp i en fisketävling.

Klicka på bilden för att läsa hela inlägget

Extra kval i Stockholm - Mälaren/Stadsgården 24/5

11 May 2015 17:32

Lär mer här

Friplåt till Sun City Predator Show

5 May 2015 11:26

Topp 3 finalister fram till och med SM-kvalet i Mariehamn på Åland får en friplåt till Sun City Predator Show i Karlstad 5-6 september 2015.

Johan Löfström och Jon Persson i CWC Fishingteam tog en finalplats i SM-kvalet i Gävle 25 april

Catch With Care ny huvudsponsor

26 Apr 2015 07:47

Catch With Care går in som huvudsponsor i SM i Gädda - Sportfish Masters!

Ett meddelande från Stefan Trumstedt, produktchef på CWC:



Vi vill vara med och påverka & bidra till att tävlingen fortsätter att växa.

Gäddan är idag våran största sportfisk och Sportfish Masters ser till att sportfisket får en högre status och blir mer uppmärksammat.

Stefan Trumstedt,
Catch With Care


SM i radio P4

25 Apr 2015 08:54

Sveriges radio P4 var på besök i Gävle och hade en snabb liverapportering med Niclas Åhrman och Johan Wessén från Najc Fiske & Fritid som håller i Gävlekvalet.

Tack för titten Linnea Johansson.

Säsong 2015

18 Mar 2015 13:23

Nu är det dags att anmäla ditt team till SM-kval.

I år går finalen i Karlskrona / Blekinge Skärgård.

Säsong 2015

18 Mar 2015 13:23

Nu är det dags att anmäla ditt team till SM-kval.

I år går finalen i Karlskrona / Blekinge Skärgård.

SM-kvalet arrangeras i samarbete med

ANMÄLDA TEAM  

Team Linköpikers#1
Hannes Fock
Kristoffer Segerström
Jakob Gustafsson
Team Biggest#2
Niclas Svenningsson
Niklas Lundqvist
Erik Petersson
Team Quintrex#3
Fredrik Igelström
Gustav Helqvist
Markus Sjöstrand
Team Al-Pikebaits#4
Andreas Ljungblad
Albin Lindqvist
Fc Fishing#5
Fredrik Klingstål
Conny Berg
Gösta Skogh
Team Klan#6
Tobias Andreen
Emma Klasson
Team Vgd Predator 2#7
Robin Gräsman
Joakim Svenningsson
Henrik Svensson
Team Jerkoffz#8
Andreas Ekström
Kristoffer Samuelson
Big Fish Hookers#9
Carl-johan Carmling
Daniel Kåhlin
Viktor Andersson
Team Ett Gäddra Liv/bengtssons#10
Christoffer Larsson
Bo Larsson
Christian Fridh
Team Fiskelagret#11
Kristian Rohr
Fredrik Molteberg
Johan Larsson
Team Insjöhaj#12
Mattias Trofast
Jimmie Josefsson
Team Olas Sportfiske#13
Linus Wallberg
Joakim Edvardsson
Team Meat#14
Magnus Thorsson
Anton Midborg
Andreas Johansson
Team Fish On 3#15
Mathias Thoren
Tomas Andersson
Christer Bengtsson
Wolfyard Pikers#16
Robert Schröder
Johan Reise
Pontus Moverare
Vgd Predator#17
Fredrik Stålknapp
Daniel Norduist
Martin Pettersson
Team Pikemeister#18
Dennis Hermansson
John Schedrin
Fiskejunkies#19
Fredrik Gren
Joel Lagerkvist
Johan Nyström
Team Predatorligan#20
Fredrik Jonsson
Pierre Granberg
Mikael Söderqvist
Team Jovi Fishing#21
Jonathan Widegren
Viktor Isaksson
Team Ambassadeur#22
Robert Axelsson
Gert Wästlund
Team Nollkollgunki 2#23
Jonatan Danielsson
Patrick Trofast
August Lägervik
Gothia Pike#24
Joni Lindqvist
Jani Lauronen
John Hedin
Team Monster#25
Jens Klinteback
Bjarne Klinteback
Team Galant#26
Tobias Ekvall
Edvin Johansson
Freddy Torstensson
Team Bengtssons/predator#27
Richard Kullmer
Patrik Hansson
Team Dea#28
Daniel Eriksson
Kristoffer Klasson
Henrik Jensen
Holmer Lures#29
Josef Holmer
David Angeli
Team Nollkollgunki#30
Martin Unbeck
Adam Kämpe
Johan Fältskog
Hva Fishing Team#31
Joel Ansorge
Joakim Berglund
Tomas Svenberg
Lakeland Fishing 3#32
Pontus Svärd
Peter Johansson
David Gustafsson
Team Gäddhäng#33
Robert Gerhardsson
Rickard Lagerqvist
Per Gustafsson
Team Tre Krokar#34
Rickard Edvinsson
Erik Antonsson
Andreas Peterson
Team Ae#35
Alexander Gyllenhammar
Erik Hahn
Pickupen 1#36
Tommy Ljungeskog
Oskar Nord
Jesper Ljuneskog