Klara för final
Team / Deltagare / Snitt

Nyheter

Finalvideon!

Publicerades kl 20:52 | 2016-10-23.

Klicka för att läsa mer

RESULTAT 2016!

Publicerades kl 21:08 | 2016-10-22.

Team:
1. Team Karlskronafiske, 484cm
2. Team Jerkoff, 479cm
3. Båt & Fiske 1, 463cm

Individ:
1. Jesper Larsen, Team Jerkoff, 300cm
2. Willy Björk, Team Karlskronafiske, 283cm
3. Håkan Björk, Team Karlskronafiske, 281cm

Längsta fisk:
Tomas Sundh, Gäddfabriken.se, 112cm

Klicka för att läsa mer

Då är finalen igång!

Publicerades kl 09:25 | 2016-10-21.

Följ teamen under dagen på sidan Live!

Happy Angler - rabatt på gäddjiggar!

Publicerades kl 10:53 | 2016-09-30.

Just nu har Happy Angler rabatt på alla gäddjiggar - upp till 28%!

Rabatten på gäddjiggar gäller bara t.o.m. 30/9, så in och beställ nu på direkten!
http://www.happyangler.se/sv/beten/gaddjiggar/c/98501/

OBS! Glöm inte bort att du kan kombinera detta erbjudande med Happy Angler-rabatten på 10% som delas ut på varje kval!

Resultat inlagt

Publicerades kl 20:39 | 2016-09-26.

Gå till sidan Resultat.

Tack alla deltagare och grattis alla finalister!

Klicka för att läsa mer

Morgonbilder

Publicerades kl 08:51 | 2016-09-25.

Klicka för att läsa mer

Då är vi igång!

Publicerades kl 08:01 | 2016-09-25.

Då är säsongens sjuttonde SM-kval igång!

Följ teamens liverapportering under dagen på sidan Live.

Nytt kval i Oskarshamn 1 oktober!

Publicerades kl 11:52 | 2016-09-19.

På grund av ökad efterfrågan sätter vi in ett extra kval i Oskarshamn / Skärgården lördag 1 oktober.

Läs mer och anmäl ditt team;
http://sportfishmasters.se/2016/kval/tid-plats/oskarshamn-1-okt/

Raymarine prisbord och demo i Östhammar!

Publicerades kl 14:21 | 2016-09-01.

Raymarine ansluter som värd för kvalet i Östhammar, kommer dit och visar nya produkter på plats OCH lägger upp följande på prisbordet!






Missa inte att Raymarine alltså kör demo på plats vid tävlingsledningen hela dagen!
Det gäller även dig som inte tävlar, kom och kolla och snacka lite marinelektronik.

Demo öppnar kl 06:00 och stänger 18:00

Finalbete 2016 av Esox Gear

Publicerades kl 18:08 | 2016-07-17.

Årets finalbete tillverkas av Esox Gear i vår egen färg, betet kan beställas vid anmälan för att vara säker på att få tag i det.
Begränsat antal finns att köpa på plats.

Det finns ett tail-bete (bilden) och ett jerk-bete med samma färgsättning.

Klicka här för att se tail-betet i större storlek

Falun 3 september

Publicerades kl 08:27 | 2016-06-24.

Kvalet flyttas från söndag den 4e september till lördag den 3e september.

Flyttat och nytt kval!

Publicerades kl 10:36 | 2016-06-01.

Kvalet den 24e september i Värnamo / Vidöster har flyttats till den 2a oktober.

Den 24 september går istället ett extra kval i Malmö / Ringsjön.

Nya mastersprylar 2016

Publicerades kl 10:06 | 2016-04-23.

Kontakta Nicke på .(JavaScript must be enabled to view this email address) för pris och tillgänglighet.

Välkommen Raymarine

Publicerades kl 14:15 | 2016-04-01.

Raymarine ansluter som huvudsponsor säsong 2016.

Direktkval till Fly VS Jerk

Publicerades kl 16:40 | 2016-03-18.

Nytt för SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016 är att vinnarteamet på finalen kommer att automatiskt få en plats i Fly VS Jerk 2017 med sändning 2018.

Läs mer på sidan Om.

Trevlig helg och skitfiske önskar tävlingsledningen! ♥

Nyheter och ändringar säsong 2016

Publicerades kl 15:54 | 2016-03-18.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016!

Klicka för att läsa mer

Titelsponsor säsong 2016

Publicerades kl 20:59 | 2016-03-15.

Happy Angler ansluter som titelsponsor säsong 2016.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016

Huvudponsorer säsong 2016

Publicerades kl 15:50 | 2016-03-04.

Linder, CWC och Humminbird ansluter som huvudsponsorer.

Sponsorer säsong 2016

Publicerades kl 12:00 | 2016-03-04.

MinnKota, Mojoboats, StrikePro och Visit Karlskrona ansluter som sponsorer.

Värd / Värdbutik

Anmälda team

  1. Team Ekman Alexander Manfredsson
    Alexander Ek
  2. Team Guldmunkarna Eric Thunberg
    Richard Thunberg
    Hampus Eskilsson
  3. Team Sandhamn Marine 1 / Raymarine Daniel Krejic
    Benny Erléus
    Ola Dahl
  4. Team Xebo Filip Brynolf Stavebring
    Eric Tevin
  5. Team South End Anglers Karl Westberg
    Pierre Cardoso
    Christoffer Persson
  6. Team Motor Marin Johan Molin
    Ulf Pettersson
    Linus Rudolfsson
  7. Abukah x Friends Petter Clarberg
    Sebastian Gersér
    Filip Carlsson
  8. Team Pike Chippers (Lag 1) André Ryberg
    Anders Karlsson
    Thomas Stumpf
  9. JMV Mattias Fransson
    Gunnar Zackrisson
  10. Team Pike Chippers (Lag 2) Oscar Nilsson
    André Hensche
  11. Catch And Win Fishing team Victor felix
    Johannes Liljegren
    Anton borg
  12. DEA 3.0 Henrik Jensen
    Daniel Eriksson
    Tobias Andreen
  13. Team Big Hook Johnny Bondesson
    Ludvig Bramwehl
    Kristoffer Bramwehl
  14. Trossö Fisketeam Jonas hedberg
    Jonas eriksson
  15. SLAN Mikael Alm
    Karl Cederblad
    Johan Öhman
  16. Team Jerkoff Jesper Larsen
    Johannes Håkansson
  17. Pikefly Martin jonsson
    Tobias Svensson
  18. Team Monster Bjarne Klinteback
    Jens Klinteback
    Jochem Numan
  19. Marulk 1 Emil Svanberg
    Otto Svanberg
    Viktor Bergvall
  20. Får i Ulvakläder Kenneth Svensson
    Thomas Järnerfalk
  21. Småland Sportfiske two Roman Giacuzzo
    Udo Seeger
    Stefan Kießler
  22. Karlskrona Gäddhäng Felix Pettersson
    Hugo Carlsson
  23. Waide Lures Olle Vaide
    Kent Vaide
  24. Team Pikehunters 2 Leif Green
    Christian Johansson
  25. Broby Pajkarna Filip Järletoft
    Martin Hanell
    Peter Ujvari
  26. Mad Pikers Mikael de bruijn
    Alex hägg
  27. Team PO Antonio Cobanov
    Alex Håkansson
    Martin Svensson
  28. Team Tiken Fishing Duo Jimmy Blomkvist
    Tim Göstasson
  29. Team Bulk Jörgen Lindell
    Anders Brink
    Dennis Berger
  30. Karlskrona Båt & Fiske Johan Svensson
    Ola Kråksberg
    Tommy Pettersson
  31. Den Gode, Den Onde och Den Fule Martin Hansson
    Jesper Berglund
    Martin Stålhammar
  32. Team Spirit Patrik Rudolfsson
    Wenzel Jacobsson
  33. Team Spöböj Benjamin Wallman
    Christoffer Edvardsson
  34. Team FF Pierre blomgren
    Jonas jeppson
    Rasmus persson
  35. Team Slacklina Kristoffer Pålsson
    Christian Lobach
  36. Mosse Lures 2.0 Anton Månsson
    Erik karlsson
    Lukas Karlsson
  37. Team Pike Farmers Roger Klase
    Christoffer Svallhed
  38. Team Catch Pike Now Börje Petersson
    Wille Lindquist
  39. Gäddslem Viktor Rosklint
    Martin Damberg
  40. Team Högervev Daniel axelsson
    Marcus wikström
    Johan karlsson
  41. RenZstein Jörgen Segerstein
    Fredric Segerstein
  42. SturköPike John Olsson
    Jonathan lindoffsson
  43. Team Strömvalls Sportfiske Mathias Bergendahl
    Christoffer Blom
  44. Armagäddon Christian Strand
    Tomasz Andersson
    Christoffer Caldemar
  45. Team Basstards Kevin Hoogesteyn
    Johan Nilsson
    Daniel Baumgartner
  46. Äskya Fishing Team Jonas svensson
    David Persson
  47. Team Tre Krokare Rickard Edvinsson
    Fredrik Karlsson
    Carl Hugoson
  48. Team Woller Pontus Woller
    Ludvig johansson
  49. Team MFM Mattias Granberg
    Fredrik Larsson
    Marcus Nilsson
  50. Strul City Reelers Carl Svensson
    Mattias Fäldt
  51. Team Kungsbacka Marcus Berg
    Adam Signal
    Aril Signal
  52. Unicorn And Pike Hunters 2.0 Mattias Uppala
    Emelie eklöv
  53. Slaghöken Anthon Ulmborg
    Simon Engström
  54. Team R.O.D Victor Fahlberg
    Jens Göthberg
  55. Team Gladagäddan Anton Nilsson
    Simon Gockert
  56. Kalmarsundsportfiske / Eastfield Pontus Barkrot
    Lucas Svannäs
  57. VGD predator VIP daniel nordqvist
    fredrik stålknapp
    Mathias Wilhelmsson
  58. Team Obestämd Cyprinid Jon Wilund
    Ola Lundgren
    Zakarias Mibesjö
  59. Team Gäddhäng / Bengtssons Robert Gerhardsson
    Rickard Lagerqvist
  60. Kalmarsundsportfiske / Eastfield II Jesper Thor
    Victor Ljungar
  61. Team Naviguide Erik Petersson
    Johnny Billström
    Jerry Widell
  62. Team PB Paul Larsson
    Björn Hallengren
  63. Snålvatten Niklas Olsson
    Fredrik Jarvisson

Anmälda men inte betalda/verifierade: 0st.

Incheckade och klara för tävling: 63st.

» Checka in med bokningskod