Klara för final
Team / Deltagare / Snitt

Nyheter

Finalvideon!

Publicerades kl 20:52 | 2016-10-23.

Klicka för att läsa mer

RESULTAT 2016!

Publicerades kl 21:08 | 2016-10-22.

Team:
1. Team Karlskronafiske, 484cm
2. Team Jerkoff, 479cm
3. Båt & Fiske 1, 463cm

Individ:
1. Jesper Larsen, Team Jerkoff, 300cm
2. Willy Björk, Team Karlskronafiske, 283cm
3. Håkan Björk, Team Karlskronafiske, 281cm

Längsta fisk:
Tomas Sundh, Gäddfabriken.se, 112cm

Klicka för att läsa mer

Då är finalen igång!

Publicerades kl 09:25 | 2016-10-21.

Följ teamen under dagen på sidan Live!

Happy Angler - rabatt på gäddjiggar!

Publicerades kl 10:53 | 2016-09-30.

Just nu har Happy Angler rabatt på alla gäddjiggar - upp till 28%!

Rabatten på gäddjiggar gäller bara t.o.m. 30/9, så in och beställ nu på direkten!
http://www.happyangler.se/sv/beten/gaddjiggar/c/98501/

OBS! Glöm inte bort att du kan kombinera detta erbjudande med Happy Angler-rabatten på 10% som delas ut på varje kval!

Nytt kval i Oskarshamn 1 oktober!

Publicerades kl 11:52 | 2016-09-19.

På grund av ökad efterfrågan sätter vi in ett extra kval i Oskarshamn / Skärgården lördag 1 oktober.

Läs mer och anmäl ditt team;
http://sportfishmasters.se/2016/kval/tid-plats/oskarshamn-1-okt/

Raymarine prisbord och demo i Östhammar!

Publicerades kl 14:21 | 2016-09-01.

Raymarine ansluter som värd för kvalet i Östhammar, kommer dit och visar nya produkter på plats OCH lägger upp följande på prisbordet!






Missa inte att Raymarine alltså kör demo på plats vid tävlingsledningen hela dagen!
Det gäller även dig som inte tävlar, kom och kolla och snacka lite marinelektronik.

Demo öppnar kl 06:00 och stänger 18:00

Finalbete 2016 av Esox Gear

Publicerades kl 18:08 | 2016-07-17.

Årets finalbete tillverkas av Esox Gear i vår egen färg, betet kan beställas vid anmälan för att vara säker på att få tag i det.
Begränsat antal finns att köpa på plats.

Det finns ett tail-bete (bilden) och ett jerk-bete med samma färgsättning.

Klicka här för att se tail-betet i större storlek

Falun 3 september

Publicerades kl 08:27 | 2016-06-24.

Kvalet flyttas från söndag den 4e september till lördag den 3e september.

Resultat inlagt!

Publicerades kl 16:08 | 2016-06-09.

Gå till sidan Resultat.

Tack alla deltagare och grattis alla finalister!

Klicka för att läsa mer

Morgonbilder

Publicerades kl 08:14 | 2016-06-05.

Klicka för att läsa mer

Då är vi igång

Publicerades kl 08:01 | 2016-06-05.

Då är årets nionde SM-kval igång!

Följ teamens liverapportering från Karlskrona / Skärgården under dagen på sidan Live.

15% rabatt på alla beten!

Publicerades kl 08:04 | 2016-06-03.

Gäller under lördagen 4/5 för alla kvaldeltagare!

Flyttat och nytt kval!

Publicerades kl 10:36 | 2016-06-01.

Kvalet den 24e september i Värnamo / Vidöster har flyttats till den 2a oktober.

Den 24 september går istället ett extra kval i Malmö / Ringsjön.

Nya mastersprylar 2016

Publicerades kl 10:06 | 2016-04-23.

Kontakta Nicke på .(JavaScript must be enabled to view this email address) för pris och tillgänglighet.

Välkommen Raymarine

Publicerades kl 14:15 | 2016-04-01.

Raymarine ansluter som huvudsponsor säsong 2016.

Direktkval till Fly VS Jerk

Publicerades kl 16:40 | 2016-03-18.

Nytt för SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016 är att vinnarteamet på finalen kommer att automatiskt få en plats i Fly VS Jerk 2017 med sändning 2018.

Läs mer på sidan Om.

Trevlig helg och skitfiske önskar tävlingsledningen! ♥

Nyheter och ändringar säsong 2016

Publicerades kl 15:54 | 2016-03-18.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016!

Klicka för att läsa mer

Titelsponsor säsong 2016

Publicerades kl 20:59 | 2016-03-15.

Happy Angler ansluter som titelsponsor säsong 2016.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016

Huvudponsorer säsong 2016

Publicerades kl 15:50 | 2016-03-04.

Linder, CWC och Humminbird ansluter som huvudsponsorer.

Sponsorer säsong 2016

Publicerades kl 12:00 | 2016-03-04.

MinnKota, Mojoboats, StrikePro och Visit Karlskrona ansluter som sponsorer.

Värd / Värdbutik

Anmälda team

  1. Sonesson Fishing Team Johan Svensson
    Robin Sonesson
  2. Småland Sportfiske Thomas Kofler
    Emil Cedlund
    José Luis Mendez Acosta
  3. Pike Fighter Germany 1 Jürgen Willig
    Lars van Heesch
    Hans Jürgen van Heesch
  4. Pike Fighter Germany 2 Matthias Opitz
    David Miller
  5. Team Pikehunters Leif Green
    Tobias Gren
    Christian Johansson
  6. Purple Pike Christoffer Åkesson
    Marcus Andersson
  7. Team Pär & Pär Pär Åkesson
    Pär Rosenquist
  8. Blackpike Martin jonsson
    Tobias Svensson
  9. Team Nilles Andreas Nilsson
    Tobias Larsson
    Daniel Nilsson
  10. Team Jordskepp Henry Petersen
    Tommy Petersen
    Daniel Örnestav
  11. Under The Boot Henrik Gerdin
    Fredrik Angsmo
    Fredrik Tegelberg
  12. Team YoungAnglers Jonathan Sjölin
    Zackarias Johansson
    Andreas Hugsen
  13. Team Garmin / Olalures Jonas Andersson
    Ola Rasmusson
  14. Team Big Pike 1 Filip Nyrud
    Oscar Borglund
    Andreas Thulin
  15. Team Karlskronafiske Viktor Vestergård
    Håkan Björk
    Willy Björk
  16. Får i Ulvakläder Kenneth Svensson
    Thomas Järnerfalk
  17. Team Pike Chippers André Ryberg
    Anders Karlsson
    Thomas Stumpf
  18. Småland Sportfiske 2 Udo Seeger
    Roman Giacuzzo
  19. Mosse Lures Anton Månsson
    Lukas Karlsson
  20. Båt & Fiske 1 Johan Svensson
    Ola Kråksberg
    Tommy Pettersson
  21. Team Vevstopp Anton Önell
    Jesper Andersson
    Emil Jonasson
  22. LuckyStrike John Olsson
    Jonathan lindoffsson
  23. Team Tiken Fishing Jimmy Blomkvist
    Tim Göstasson
    Linus Sandberg
  24. Team Spirit Patrik Rudolfsson
    Wenzel Jacobsson
  25. Team Big-Pike Krister Fritz
    Andreas Nilsson
  26. Team Bonibaits Tobias Johansson
    Bogdan Gabriel
  27. Trossöfisketeam Jonas hedberg
    Jonas eriksson
  28. Team Bulk Jörgen Lindell
    Anders Brink
    Dennis Berger
  29. Fishing for fun Håkan Ek
    Magnus Stendahl
    Jens Norblad
  30. Team Guldmunkarna Eric Thunberg
    Richard Thunberg
    Hampus Eskilsson
  31. Bostorp Jörgen Johansson
    Mikael Lindskog
  32. Fiskebröder i Söder John Cabo
    Ola Persson
    Adam Matsson
  33. Team Vassdrag 1.0 Paul Larsson
    Martin Sjölin
  34. FC Fishingteam Christian Gavelfält
    Fredrik Gustafsson
  35. Team Bäver Alingsås fishingteam Robin Blomgren
    Fredrik Söderberg
  36. TeamGladagäddan Anton Nilsson
    Simon Gockert
    Evelina Nilsson
  37. Pike Illusions South Sweden Kristoffer Axelsson
    Tobias Axelsson
    Alex Iordanidis
  38. Team Esoxarna Jörgen Karlsson
    Ingmar Svensson
  39. Snålvatten 1 Niklas Olsson
    Fredrik Jarvisson
    Jonas Karlsson
  40. Vilket Jävlar Team Johnny Bondesson
    Sebastian Hertzberg
    Ludvig Bramwehl
  41. Pike Farmers Christoffer Svallhed
    Roger Klase
  42. Team BS Anglers Robin Alden
    Anton Andersson
  43. Kalmarsundsportfiske / Eastfield Pontus Barkrot
    Lucas Svannäs
  44. LSFF / Esox Gear Jim Olsson
    Anders Brammesjö
    Eje Olsson
  45. Team Waide Lures Olle Vaide
    Kent Vaide
  46. Team Jonsson Christian Jonsson
    Elias Jonsson
    Filip Jonsson
  47. VGD Predator Robin Gräsman
    Henrik Svensson
  48. Team Ninis Nina Simon
    Johan Ebeling
  49. Team Monster 1 Bjarne Klinteback
    Jens Klinteback
    Mattias Karlsson
  50. RenzStein/X3M Fredrik Renz
    Fredrik Blom
    Jörgen Lind
  51. Team JMD Daniel Johansson
    Melwin Aldén
    Jonas Gustavsson
  52. Team Jimjuhallicks henrik andersson
    Simon andersson
    Jimmie törnström
  53. Team Högervev Daniel axelsson
    Marcus wikström
    Johan karlsson
  54. Fiskeknuten Kristianstad Erik krig
    Fredrik Jadeland
    Pontus Bentzer
  55. Karlskrona FiskeTeam Kevin Nilsson
    Albin Petersson
    Jacob Dahlgren
  56. RenZstein Jörgen Segerstein
    Fredric Segerstein
  57. Team Lows Carl Hugoson
    Peter Woksepp
    Johan Woksepp
  58. Team Sandhamn Marine 1 / Raymarine Daniel Krejic
    Benny Erléus
    Ola Dahl
  59. Team Naviguide Erik Petersson
    Johnny Billström
    Jerry Widell
  60. Team Ballefishing charlie johansson
    Martin johansson
  61. Den Gode, Den Onde och Den Fule Martin Hansson
    Jesper Berglund
    Martin Stålhammar
  62. Savage Lucius Hunters Tim Björk
    John Lilja
  63. Team Under-Ytan Andreas Hallengren
    Pär Olsson
  64. Team Dyngballarna Johan Gadd
    Tobias Davidsson
  65. Team Fish On Mathias Thoren
    Tomas Andersson
    Christer Bengtsson
  66. Kalmarsundsportfiske2 / Eastfield Jesper Thor
    Victor Ljungar
    Jonas Elofsson
  67. Team Gäddpundarna Andreas Lind
    Nicklas Johansson
    Robert Karlström
  68. Team Gäddhäng / Bengtssons Robert Gerhardsson
    Rickard Lagerqvist
  69. Team Mojoboats South Jonas Hammarström
    Oskar Wilnersson
    Robert Ågren
  70. Team Norreskog Peter Andersson
    Roger Nilsson
    Christoffer Arvidsson
  71. Team Wolfcreek Lures Jimmy Hallberg
    Andreas Persson
    Anders Ulvforsen
  72. Gädda Jakob Karlsson
    Sebastian Åkesson
  73. Team PikeError Andreas Malm
    Kristian Johansson
    Mattias Eriksson
  74. Team As Samuel ternelius
    Anton Bremgård
  75. Clementeam Jacob Lexe
    Oliver Eriksson
  76. Gäddfabriken.se Fredrik Ingemansson
    Tomas Sundh
    Jonas Johansson
  77. Team Hundraplus Fredrik Toresten
    Jesper Appelros
    Mattias Olsson

Anmälda men inte betalda/verifierade: 2st.

Incheckade och klara för tävling: 75st.

» Checka in med bokningskod