Klara för final
Team / Deltagare / Snitt

Nyheter

Finalvideon!

Publicerades kl 20:52 | 2016-10-23.

Klicka för att läsa mer

RESULTAT 2016!

Publicerades kl 21:08 | 2016-10-22.

Team:
1. Team Karlskronafiske, 484cm
2. Team Jerkoff, 479cm
3. Båt & Fiske 1, 463cm

Individ:
1. Jesper Larsen, Team Jerkoff, 300cm
2. Willy Björk, Team Karlskronafiske, 283cm
3. Håkan Björk, Team Karlskronafiske, 281cm

Längsta fisk:
Tomas Sundh, Gäddfabriken.se, 112cm

Klicka för att läsa mer

Då är finalen igång!

Publicerades kl 09:25 | 2016-10-21.

Följ teamen under dagen på sidan Live!

Morgonbilder

Publicerades kl 09:42 | 2016-10-02.

Klicka för att läsa mer

Då är vi igång!

Publicerades kl 08:01 | 2016-10-02.

Då är säsongens nittonde och sista SM-kval igång!

Följ teamens liverapportering under dagen på sidan Live.

Happy Angler - rabatt på gäddjiggar!

Publicerades kl 10:53 | 2016-09-30.

Just nu har Happy Angler rabatt på alla gäddjiggar - upp till 28%!

Rabatten på gäddjiggar gäller bara t.o.m. 30/9, så in och beställ nu på direkten!
http://www.happyangler.se/sv/beten/gaddjiggar/c/98501/

OBS! Glöm inte bort att du kan kombinera detta erbjudande med Happy Angler-rabatten på 10% som delas ut på varje kval!

Nytt kval i Oskarshamn 1 oktober!

Publicerades kl 11:52 | 2016-09-19.

På grund av ökad efterfrågan sätter vi in ett extra kval i Oskarshamn / Skärgården lördag 1 oktober.

Läs mer och anmäl ditt team;
http://sportfishmasters.se/2016/kval/tid-plats/oskarshamn-1-okt/

Raymarine prisbord och demo i Östhammar!

Publicerades kl 14:21 | 2016-09-01.

Raymarine ansluter som värd för kvalet i Östhammar, kommer dit och visar nya produkter på plats OCH lägger upp följande på prisbordet!






Missa inte att Raymarine alltså kör demo på plats vid tävlingsledningen hela dagen!
Det gäller även dig som inte tävlar, kom och kolla och snacka lite marinelektronik.

Demo öppnar kl 06:00 och stänger 18:00

Finalbete 2016 av Esox Gear

Publicerades kl 18:08 | 2016-07-17.

Årets finalbete tillverkas av Esox Gear i vår egen färg, betet kan beställas vid anmälan för att vara säker på att få tag i det.
Begränsat antal finns att köpa på plats.

Det finns ett tail-bete (bilden) och ett jerk-bete med samma färgsättning.

Klicka här för att se tail-betet i större storlek

Falun 3 september

Publicerades kl 08:27 | 2016-06-24.

Kvalet flyttas från söndag den 4e september till lördag den 3e september.

Flyttat och nytt kval!

Publicerades kl 10:36 | 2016-06-01.

Kvalet den 24e september i Värnamo / Vidöster har flyttats till den 2a oktober.

Den 24 september går istället ett extra kval i Malmö / Ringsjön.

Nya mastersprylar 2016

Publicerades kl 10:06 | 2016-04-23.

Kontakta Nicke på .(JavaScript must be enabled to view this email address) för pris och tillgänglighet.

Välkommen Raymarine

Publicerades kl 14:15 | 2016-04-01.

Raymarine ansluter som huvudsponsor säsong 2016.

Direktkval till Fly VS Jerk

Publicerades kl 16:40 | 2016-03-18.

Nytt för SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016 är att vinnarteamet på finalen kommer att automatiskt få en plats i Fly VS Jerk 2017 med sändning 2018.

Läs mer på sidan Om.

Trevlig helg och skitfiske önskar tävlingsledningen! ♥

Nyheter och ändringar säsong 2016

Publicerades kl 15:54 | 2016-03-18.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016!

Klicka för att läsa mer

Titelsponsor säsong 2016

Publicerades kl 20:59 | 2016-03-15.

Happy Angler ansluter som titelsponsor säsong 2016.

Välkommen till SM i Gädda - Happy Angler Sportfish Masters 2016

Huvudponsorer säsong 2016

Publicerades kl 15:50 | 2016-03-04.

Linder, CWC och Humminbird ansluter som huvudsponsorer.

Sponsorer säsong 2016

Publicerades kl 12:00 | 2016-03-04.

MinnKota, Mojoboats, StrikePro och Visit Karlskrona ansluter som sponsorer.

Värd / Värdbutik

Anmälda team

  1. JMV Mattias Fransson
    Gunnar Zackrisson
  2. Team PMC Gert-Ove Bylander
    Mike Karlsson
    Anders Björk
  3. Team Papegoja Robert Szasz
    Noak Lindgren
  4. Team FPS Philip Nilsson
    Simon Fors
    Viktor Strömqvist
  5. Team Lincopia Martin Koivisto
    Eric Danielsson
    Niklas Töndel
  6. Team Fiskekungen1 Peter Berglund
    Göran Andersson
  7. Swedish Hecht Maffia Jimmy ståhl
    Kristoffer Åkerlund
    Christian Lunde
  8. Team Beard 1 Karl olsson
    Per Gustafsson
  9. Team Beard 2 Per Jonsson
    Robin lindsten
  10. Sulfur Hill Fishing Thomas Haglund
    Torbjörn Eles
    Gudmund Eles
  11. Tre blåbär Pontus Malmström
    Rasmus Johansson
    Patrik Malmström
  12. Team MNM Magnus Paulsson
    Jonas Nilsson
    Mathias Ahlberg
  13. Team OP Pierre karlsson
    Oskar Alvarsson
  14. Mixed Tackles Roger Gaardsdal
    Nebojsa Djordjevic
    Robin Troncoso Velasquez
  15. Team Rispect Sweden / Innovative Lures Patrick Persson
    Roger Thelander
    Emil Arvidsson
  16. Team Galant Tobias Ekvall
    Edvin Johansson
    Philip Swidén
  17. Tre Glada Amatörer Christian Granberg
    Kristoffer Bengtsson
    Philip Göransson
  18. Jerk On Jerk Off Jimmy linden
    Linus Johansson
    Patric Karlsson
  19. Hobby&Fiske Martin Udd
    Thomas Björklund
  20. Team Wezzlan 1.1 Johan Jansson
    Fredric Henriksson
    Kent Sundin
  21. Dirty Pikes Roger Virdelo
    Alexander Denny
  22. Hardcore Lures / Team TBF Billy Magnusson
    Tobias Eriksson
    Fredrik Nilsson
  23. Team Splint Björn Edman
    Gustav Bernestål

Anmälda men inte betalda/verifierade: 1st.

Incheckade och klara för tävling: 22st.

» Checka in med bokningskod